6 rodzajów podstawowych emocji i ich wpływ na ludzkie zachowanie

Istnieje wiele różnych rodzajów emocji, które mają wpływ na to, jak żyjemy i jak wchodzimy w interakcje z innymi. Czasami może się wydawać, że rządzą nami te emocje. Wybory, których dokonujemy, działania, które podejmujemy i postrzeganie, które posiadamy, są pod wpływem emocji, których doświadczamy w danym momencie.

Psychologowie starali się również zidentyfikować różne rodzaje emocji, których ludzie doświadczają. Pojawiło się kilka różnych teorii, aby skategoryzować i wyjaśnić emocje, które ludzie odczuwają.

Podstawowe emocje

W latach 70. psycholog Paul Eckman zidentyfikował sześć podstawowych emocji, które według niego były powszechnie przeżywane we wszystkich kulturach ludzkich. Emocje, które zidentyfikował, to szczęście, smutek, obrzydzenie, strach, zaskoczenie i złość. Później rozszerzył swoją listę podstawowych emocji o takie rzeczy jak duma, wstyd, zażenowanie i podniecenie.

Łączenie emocji

Psycholog Robert Plutchik zaproponował „koło emocji”, które działało jak koło kolorów. Emocje mogą być łączone w różne uczucia, podobnie jak kolory mogą być mieszane w celu stworzenia innych odcieni.

Zgodnie z tą teorią, im bardziej podstawowe emocje, tym bardziej działają jak elementy konstrukcyjne. Bardziej złożone, czasami mieszane emocje, są mieszankami tych bardziej podstawowych. Na przykład, podstawowe emocje, takie jak radość i zaufanie, mogą być łączone w celu stworzenia miłości.

Badanie z 2017 roku sugeruje, że istnieje znacznie więcej podstawowych emocji niż wcześniej sądzono.1 W badaniu opublikowanym w „Postępowaniach Narodowej Akademii Nauk”, naukowcy zidentyfikowali 27 różnych kategorii emocji.

Jednak zamiast być całkowicie odmiennymi, naukowcy odkryli, że ludzie doświadczają tych emocji na równi pochyłej.1 Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z podstawowych typów emocji i zbadajmy wpływ, jaki mają one na ludzkie zachowanie.

Szczęście

Ze wszystkich różnych rodzajów emocji, szczęście jest tym, do którego ludzie dążą najbardziej. Szczęście jest często definiowane jako przyjemny stan emocjonalny, który charakteryzuje się uczuciem zadowolenia, radości, satysfakcji, zadowolenia i dobrego samopoczucia.

Smutek

Smutek jest kolejnym rodzajem emocji często definiowanym jako przemijający stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem rozczarowania, żalu, beznadziejności, bezinteresowności i stłumionego nastroju.

Strach

Strach jest potężną emocją, która może również odgrywać ważną rolę w przetrwaniu. Kiedy stoisz przed jakimś niebezpieczeństwem i doświadczasz strachu, przechodzisz przez coś, co nazywamy walką lub reakcją na ucieczkę.

Twoje mięśnie stają się napięte, tętno i oddech wzrasta, a umysł staje się bardziej czujny, starając się uciec przed niebezpieczeństwem lub stanąć i walczyć.

Obrzydzenie

Obrzydzenie to kolejna z sześciu podstawowych, oryginalnych emocji opisanych przez Eckmana. Obrzydzenie może być wyświetlane na kilka sposobów, w tym:

  • Język ciała: odwracanie się od przedmiotu obrzydzenia
  • Reakcje fizyczne: takie jak wymioty lub retching
  • Wyrazy twarzy: takie jak pomarszczenie nosa i podkręcenie górnej wargi

    To poczucie wstrętliwości może wynikać z wielu czynników, w tym z nieprzyjemnego smaku, wzroku lub zapachu. Naukowcy uważają, że ta emocja powstała w wyniku reakcji na żywność, która może być szkodliwa lub śmiertelna. Kiedy ludzie wąchają lub smakują żywność, która zaszła źle, na przykład, odraza jest typową reakcją.

Gniew

Gniew może być szczególnie silną emocją charakteryzującą się uczuciem wrogości, wzburzenia, frustracji i antagonizmu wobec innych. Podobnie jak strach, gniew może odgrywać rolę w walce twojego ciała lub w reakcji na ucieczkę.

Niespodzianka

Niespodzianka to kolejny z sześciu podstawowych typów ludzkich emocji pierwotnie opisanych przez Eckmana. Niespodzianka jest zazwyczaj dość krótka i charakteryzuje się fizjologiczną reakcją na sterylizację po czymś nieoczekiwanym.

Ten typ emocji może być pozytywny, negatywny lub neutralny. Nieprzyjemna niespodzianka, na przykład, może dotyczyć kogoś wyskakującego zza drzewa i przerażającego cię, gdy idziesz do samochodu w nocy.

Utworzonych artykułów 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Wróć na górę